דף הבית | קישורים | צור קשר
המעשה הוא העיקר | מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך

מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך > המעשה הוא העיקר

המעשה הוא העיקר

16/02/2012 - כג שבט התשעב הרב משה שילת

המצווה היא השליח של הקב"ה,
תן לה לדבר, רק אל תפריע!

אינני יודע האם עוד אנשים השתכנעו מההצעה, שהועלתה כאן בשבת שלפני חנוכה, לצאת להדליק נרות חנוכה עם אחינו בית ישראל; אני לפחות השתכנעתי... עזבתי את העיסוקים, וביחד עם חבר טוב יצאנו לבניינים בעיר חולון.

כל ההתחלות קשות. בתחילת ההתרוצצות, רבים כלל לא פתחו בפנינו את הדלתות, ואלו שפתחו - הראו לנו את החנוכייה בגאווה. אבל בהמשך הערב העסק התחיל לזוז ומהר: הדלקנו עם אלמן מבוגר ששמח מאוד לזכות במצווה, ומיד אחריו עם משפחה במצב מיוחד; אבי המשפחה היה חולה ועצבני, אשתו מאוד רצתה אבל חששה מתגובתו וכששכנענו אותו הוא הדליק ובכה מהתרגשות. אחר כך רקדנו בביתו וישבנו לומר דבר תורה. אחר כך הגענו למשפחה נוספת ועוד ועוד.

היו גם כמה שהתביישו לומר שאין בבית חנוכייה ולא רצו להיראות כנזקקים שבאים להדליק איתם, על אלו לא לחצנו. פשוט נתנו להם חנוכייה ונרות במתנה עם תזכורת כמה נרות מדליקים באותו לילה, ונעלמנו. מהחיוך כבר הבנו שעוד בית הולך להיות מואר בדקות הקרובות.

***

"המעשה הוא העיקר" (עפ"י אבות א,יז)-  כשיהודי עושה מצווה כל הדיבורים שלך לפני זה או אחרי זה מחווירים לעומתה. אם תתמקד בשכנועים והסברים יגברו הסיכויים שהיהודי שמולך לא ישתכנע, בוודאי לא כשאתה מפתיע אותו בפתח ביתו. אבל אם תדבר איתו בשפת "המעשה הוא העיקר" הוא יעשה מעשה ואז השכנוע יהיה כבר הרבה יותר קל, מכיוון שהמעשה פותח את הלב ו"מצווה גוררת מצווה".

"היו מכבדין את המצוות שהן שלוּחַי" (תנחומא ויגש,ו). המצווה היא השליח של הקב"ה ו"שלוחו – כמותו", ומכיוון שבמצוות נמצא הקדוש ברוך הוא בעצמו, תן לו לדבר עם היהודי, אל תפריע! לכל היותר תנסה להוסיף קצת נופך, עידוד וחיזוק, אבל לרגע אל תחשוב שדבריך הם העיקר – כי המעשה הוא העיקר.

המעשה הזה יכול להיות הדלקת נרות חנוכה, הנחת תפילין וכל מצווה אחרת, וכמובן - לימוד תורה. לא שיחה על התורה, אלא ללמוד תורה, לקיים מצוות לימוד תורה, תורה שבכתב או משהו מחז"ל. שמור את השיחות להמשך הדרך, תתחיל עם חשיפת היהודי לדבר עצמו – להשם יתברך, שהדרך היחידה לתפוס בו היא בתורה ובמצוות שלו: "לית מחשבה תפיסא ביה [בו – בקב"ה עצמו] כי אם כאשר תפיסא ומתלבשת בתורה ומצוותיה – אז היא תפיסא" (תניא פרק ד').

***

ועוד דבר: ההשפעה על הזולת דורשת ממך קצת וויתור על זמנך, אולי אפילו קצת אי נעימות, אבל ללא ספק הרווח העצום הוא גם שלך, ולא רק של היהודי שאליו הגעת. מי מאיתנו לא מחכה לקירוב מה'? כולנו צריכים את עזרתו על כל צעד ושעל, כשאתה מקרב את בניו יש בזה "סגולה" נפלאה לקירוב שלך עצמך על ידו. הדלקת נרות אחת בבית של יהודי אחר, הנחת תפילין עם מי שלא הניח ולימוד תורה עם מי שלולא הצעתך לא היה ניגש לכך, אלו דברים שיתנו לך הארה גדולה מהקב"ה.

***

כנגד כל ההתקפות של התקשורת המשועממת על הדתיים, ומתוך כל הכאב שלנו על כך ששום דבר כאן לא זז, אנחנו מוכרחים לפעול! על כולנו להפנים שלא יתכן שיהודי דתי לא יהיה מחובר בלימוד תורה או קיום מצווה עם לפחות עשרה יהודים שחסר להם את זה. אם יקומו אנשי ארגון מוצלחים ויגייסו את המעוניינים בכך הם ימצאו המונים שרוצים לפעול וישמחו לקחת חלק במאמץ. ניתן יהיה להגיע להישגים ענקיים, בעזרת ה'.

הדפסה שלח לחבר שתף