דף הבית | קישורים | צור קשר
הרוגאצ'ובר, המלך חסן ויענקל'ה | מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך

מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך > הרוגאצ'ובר, המלך חסן ויענקל'ה

הרוגאצ'ובר, המלך חסן ויענקל'ה

06/07/2012 - טז תמוז התשעב הרב משה שילת

את עיקר מכתביו השקיע הרבי בעמך ישראל, ולא בגדולי ומנהיגי הדור

השבת חל יום הזיכרון ה 18 של הרבי מלובביץ' זצ"ל. על אף התחושה ש'גדול' עלינו לכתוב על הרבי, אנסה לעשות זאת דרך טעימה קצרה ממכתביו. הרבי כתב לרבבות אנשים מכל העולם, ופתח לנו בכך צוהר אל אישיותו רבת האנפין.
 

לגאון מרוגוצ'וב ולבבא סאלי
בשנת תרפ"ה בהיות הרבי בגיל 23 (!) אנו מוצאים מכתב המופנה אל רבי יוסף רוזין רבה החסידי של דווינסק ("הרוגוצ'ובי"). במכתב בן שני עמודים מתפלפל הרבי עם הגאון בדיני טרפות תוך כדי ציון ל - 39 מראי מקומות בש"ס ובראשונים. אגב, לפני חודשיים נמכר המכתב הזה במכירה פומבית בארצות הברית במחיר של 36,000 $. אספן מומחה בתחום שסיפר לי על המכירה טען שמעולם לא נתקל ברכישה במחיר כה גבוה - אפילו לא חצי ממחיר שכזה - על מכתב שנכתב בדורנו.
במכתב מדהים לרבי ישראל אבוחצירא ("בבא סאלי") משנת תשי"ב משכנע הרבי את הבבא סאלי שלא לרדת מארץ ישראל לארצות הברית. המכתב שזור בלשונות קבליים ותורף הדברים הוא שארץ ישראל היא "ארץ טובה ורחבה" ועשרות אלפי יהודים בה צמאים לדבר ה', ולבבא סאלי ישנם "כישרונות וסגולות אשר חננו ה' ואוצרות מלכים שנמסרו לו מאבותיו הקדושים לעמוד בראש קהילות הקודש המושפעים ונשמעים לרצונו". 

 

לרונאלד רייגן ולמלך חסן השני
בשנת תשמ"ה, מפנה הרבי מכתב לנשיא ארה"ב מר רונאלד רייגן. רייגן כתב לרבי על רצונו לקדם את הפצת קיום שבע מצוות בני-נוח ואת הסכמתו לבקשתו של הרבי לפתוח את יום הלימודים בבתי הספר בארה"ב עם 'רגע של שתיקה'; כלומר: רגע של חשיבה על בורא העולם ומנהיגו.
וכך כותב לו הרבי (בתרגום לעברית): "התרשמתי במידה עצומה ממכתבך, ואני מעריך באופן עמוק את הסנטימנטים שלך... בזמנים מבולבלים ומצערים אלה, כאשר ההתפתחות המדעית והטכנולוגית התקדמה בקצב מהיר יותר מההתפתחות המוסרית והרוחנית, אתה עבדת באופן מתמשך ונמרץ על מנת לגשר על הפער האמור, דבר שהוא כה נחוץ למען השגת האיזון וההרמוניה הנכונים בין מה שמותר למה שנכון. אני מאמין, שמאמצים אלה וההצלחה הראויה לציון שהשגת בכיוון זה, בוודאי יימנו בין ההישגים ההיסטוריים הנעלים ביותר שלך".
באותה שנה, במכתב ארוך שנשלח לרבט שבמרוקו למלך חסן השני, כותב הרבי: 
"יש לי הכבוד והעונג לשגר ברכות כנות ואיחולים לבביים בקשר ליום ההולדת ה-850 של המורה והחכם המהולל, הרופא והפילוסוף המפורסם, הידוע בעולם בתור 'מיימונידס'... משמח מאוד שיכולים לערוך השוואה בין העמדה האדיבה של משפחת המלוכה כלפי הרמב"ם בזמנו של הרמב"ם ובין העמדה של היהדות בת זמננו תחת שלטונו הנדיב של הוד מלכותו, הממשיך את מסורת אביך המהולל, המלך מוחמד החמישי זכרונו לברכה...
יורשה לי לסיים בנושא שבו הרמב"ם פותח ומסיים את ספר ההלכה שלו, "משנה תורה", ביחס לכך שהידיעה של האלוקות היא הבסיס לעתיד המין האנושי; העולם האידיאלי שבו אין שום קנאה ולא תחרות בין יחידים ואומות, אלא רק שלום, צדק וטוב לב תחת ה' אחד".

 

לעמך בית ישראל
אולם אין ספק שאת עיקר מכתביו השקיע הרבי בעמך בית ישראל, ולא בגדולי ומנהיגי הדור. רבבות יהודים קיבלו מהרבי מכתב אישי בחתימתו ובו הוא מעודד אותם להתמודד ולפתור את בעיותיהם הגשמיות והרוחניות, להאמין בכוחם ולהפוך את עולמם האישי ואת סביבתם.
ואולי זהו המסר המרכזי של הרבי אלינו: לצד פעילות חובקת עולם וצלילה בסוגיות עמוקות בש"ס יש להקדיש זמן, והרבה זמן, לבעיות קטנות, נקודתיות. להבין שכל יהודי הוא עולם מלא ו"בשבילו נברא העולם".

הדפסה שלח לחבר שתף