דף הבית | קישורים | צור קשר
שבת בראשית | מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך

מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך > שבת בראשית

שבת בראשית

23/09/2012 - ז תשרי התשעג הרב משה שילת

אם ה' ירצה, חלילה, להחריב את עולמו הוא לא יצטרך לעשות דבר – אלא דווקא לא לעשות.

בטרם תפליג הרכבת לדרכה הארוכה, היא עוצרת בתחנה האחרונה בעיר. מי שטרם הספיק לעלות, מוזמן לזנק לתוך הקרונות כאן ועכשיו...
על שבת בראשית אמרו אדמור"י חב"ד שהיא התחנה האחרונה בחודש תשרי, וכפי שאדם 'מציב' את עצמו בשבת זו, כך 'תלך' כל השנה. המטען הרוחני של החודש מצטרף לשבת עשירה בהתחדשות רוחנית, בתפילה, בקביעויות בתורה, בעבודת השם ו... יוצאים לדרך! השנה כולה תוזן ממה שמגיע איתנו מחודש תשרי.
תיאור הבריאה שבפרשת בראשית, הוא הסיפור המרכזי של השבת המיוחדת הזאת. יחד עם ההבנה שמעניקה לו החסידות, הוא יכין אותנו לצליחה מוצלחת של חיי החולין הבאים לקראתנו לשלום.

 

הבריאה מתרחשת כל רגע
בשביל שכדור ימשיך לעמוד על דשא לא צריך לקרות שום דבר מיוחד, אבל כדי שהוא יעוף באוויר צריך להפעיל אנרגיה. בטבעו, כוח המשיכה מושך למטה, וכדי שחפץ ינוע לכיוון השמים מישהו צריך להפעיל כוח. פשוט, נכון? בכל רגע שהכדור ממשיך להתקדם אל-על הוא מעיד כאלף עדים על אנרגיה שפועלת עליו ברגע זה ממש. באותו הרגע שהאנרגיה תיפסק, התופעה הלא-טבעית תיפסק יחד איתה.
תופעה טבעית לא מצריכה תחזוקה מתמדת, אך בריאת העולם איננה תופעה טבעית. ולכן אם הבריאה לא תתוחזק בכל רגע מפי הבורא, היא תתאדה בין-רגע!
נגר שבנה ארון, לא צריך להמשיך לאחוז בו בכל רגע. קורות העץ היו לפני הנגר, ולכן יסתדרו יפה גם בלעדיו. היצירה של האומן היא בסך הכל "יש מיש" – הוא לקח חומר קיים ושינה את צורתו בלבד. בריאת העולם, לעומת זאת, איננה טבעית, אלא "יש מאין". היות וכך, אין שום אפשרות לומר שאלוקים ברא את העולם לפני הרבה שנים, ומאז העולם פועל מאליו. הבריאה היא לא "נורמלית" או חלק ממערכת קיימת, ולכן היא מתרחשת ברגע זה ממש. והרבה יותר מאשר חמצן למוח ומזרם חשמל לעמוד תאורה - אם הקב"ה יפסיק לרגע לומר את המאמרות שבהם הוא ברא את העולם, הוא פשוט לא יהיה.
קצת מפחיד לחשוב (ואולי דווקא מעודד) שאם הקב"ה ירצה, חלילה, להחריב את עולמו הוא לא יצטרך לעשות דבר – אלא דווקא לא לעשות. לעולם אין כלל קיום עצמאי, ואם השם לא יחיה אותו ברגע הבא אז לא יהיה עולם וגם לא את הרגע הבא...
זהו פירוש הפסוק בתהילים: "לעולם ה' דברך ניצב בשמים" – דיבורו של ה' שברא את העולם עומד לעולם בתוך השמים ומהווה ומחיה אותם. "כי אילו היו האותיות מסתלקות כרגע ח"ו וחוזרות למקורן, היו כל השמים אין ואפס ממש והיו כלא היו כלל וכמו קודם מאמר יהי רקיע ממש. וכן בכל הברואים שבכל העולמות עליונים ותחתונים ואפילו ארץ הלזו הגשמית" (תניא, שער היחוד והאמונה פרק א'). 

 

אין עוד מלבדו – כל השנה
יוצא אם כן, שהשם נוכח ומעורב בכל פרט ובכל רגע בחיינו בצורה הגלויה ביותר – אם רק נעיז להתבונן בכך.
זהו עומק המושג "ה' אחד" על פי החסידות. אין הכוונה רק לשלול א-ל נוסף, אלא הרבה יותר מכך -  לשלול את העולם שלנו כדבר ש'נוסף' עליו יתברך. אין עוד מלבדו, וגם השמים והארץ וכל צבאם הם ביטוי שלו ואינם מציאות נפרדת.
תקופת "אחרי החגים" הגיעה, ואנו ניצבים בפני שנה חדשה ומלאת אתגרים. אם נצטייד לדרך בהכרה ובתחושה שאין עוד מלבדו, אז 'אין מצב' שמשהו בעולם כולו יוכל למנוע בעדנו מלעבוד את השם. אם נראה את העולם כולו כ'דרישות שלום' מאת אבינו שבשמיים ובארץ, חיי השעה לא יפריעו, ואף יצטרפו, לחיי-עולם.

 

הדפסה שלח לחבר שתף